Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
26. aprila je minilo 81 let od deportacije lendavskih Judov v Auschwitz. Izgubili smo skupnost, ki je v Lendavi pustila globok gospodarski, kulturni in človeški pečat. Danes nas na njihove usode opominjajo tlakovci spomina in stavbe – tihi, a zgovorni pričevalci preteklosti. Ob tej obletnici je župan Janez Magyar v soboto, 26. aprila, na Judovskem pokopališču v Dolgi vasi položil venec v spomin na žrtve lendavske judovske skupnosti.
Dan prej je v lendavski sinagogi potekalo slovesno odprtje dveh razstav: "Risbe in slike umetnikov v Terezinu iz zbirke v Morešetu" in "Theresienstadt: Kot-da mesto". Dogodek je potekal v duhu spoštovanja, spomina in razmisleka, tik pred obletnico množične deportacije prekmurskih Judov v Auschwitz ter v luči letošnje 80. obletnice konca druge svetovne vojne, ki nas še posebej opominja na pomen ohranjanja zgodovinskega spomina in človeškega dostojanstva.
Zbrane sta nagovorila župan Občine Lendava Janez Magyar in Njegova Ekscelenca dr. Jiří Kuděla, veleposlanik Češke republike v Sloveniji. Župan je v govoru poudaril pomen ohranjanja spomina na judovsko skupnost, ki je bila nekoč močno vpeta v gospodarski, kulturni in družbeni utrip Lendave, dokler je vojna skoraj povsem ni izbrisala.
»Današnje odprtje ni zgolj kulturni dogodek. Je poklon spominu, opomin na odgovornost in glasen poziv k človečnosti. Da ne pozabimo. In da znamo varovati človeško dostojanstvo – vedno in povsod,« je poudaril župan Janez Magyar.
Veleposlanik dr. Jiří Kuděla je s svojo prisotnostjo dogodku dodal pomemben mednarodni pomen. Kot zgodovinar in poznavalec zgodovine getov in holokavsta je posebej izpostavil pomen razstav, ki prikazujejo umetniška dela, ustvarjena v nemogočih razmerah v getu Terezín na Češkem.
Razstavo "Theresienstadt: Kot-da mesto" je predstavil njen avtor Boris Hajdinjak, direktor Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, ki je tudi zaslužen za njeno umestitev v širši evropski kontekst spominjanja in izobraževanja o holokavstu.