Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
V Slovenijo v zadnjih dneh vstopa zelo majhno število oseb, še manjše jih začasno do odstranitve ostane pri nas; tudi center v Lendavi je še naprej prazen.
Državni sekretar na MNZ RS Boštjan Šefic je v pismu občinam pojasnil stališča ob migrantski problematiki; v prihodnjih dneh bo slovenska policija prihode vlakov z migranti popolnoma ustavila, saj so se voditelji držav EU na zadnjem srečanju strinjali, da se mora migracijsko pot preko Zahodnega Balkana zapreti. Zato lahko pričakujemo povečan pritisk ilegalnih migracij na slovensko-hrvaški meji.
V Slovenijo vstopa zelo majhno število oseb, policija na dan sprejme le še nekaj sto migrantov. Zato, kot pravi Šefic, je pretirana zaskrbljenost odveč: »Poudarjam, da Vlada iskreno razume skrb lokalnega prebivalstva, vendar do sedaj ni bilo incidentov z migranti, ki bi kakorkoli vplivali na življenje lokalnih prebivalcev. Ravno tako, kot sem že večkrat omenil, je zagotavljanje varnosti prioriteta Vlade, hkrati pa smo dolžni upoštevati tudi mednarodne zaveze in nacionalno zakonodajo. Zato skuša imeti nameščene tujce, ki so v postopku vračanja v izvorne države ali države tranzita, čim bolj pod nadzorom. Vendar pa slovenska zakonodaja ne dopušča popolne omejitve gibanja, zato tega zagotovila Vlada lokalnemu prebivalstvu v tem trenutku ne more dati, razen v primerih, ko policija lahko začasno (do največ 48 ur) omeji gibanje zaradi razlogov javnega reda in miru ter zagotavljanja varnosti. Za to pa morajo biti izpolnjeni konkretni zakonski pogoji. Seveda pa si Ministrstvo za notranje zadeve močno prizadeva, da bi se zakonodaja spremenila tudi v tej smeri, da bi v bodoče taka zagotovila dali vsem prebivalcem krajev, kjer so sprejemno-namestitveni centri.«
Če bo zahodno-balkanska migracijska pot zaprta in bodo ilegalne migracije v obvladljivem obsegu, bodo lahko kmalu tudi racionalizirali število sprejemno-nastanitvenih centrov in prilagodili delo novim okoliščinam. Glede teh vprašanj bodo na MNZ v kratkem sklicali tudi ustrezen delovni sestanek županov oz. predstavnikov občin.
Šefic poudarja, da je naraščanje nestrpnosti v Sloveniji problem, ki žal dobiva vse večje razsežnosti, zato se je nemudoma treba lotiti odkrivanja in odpravljanja vzrokov za takšno stanje. Rešitev je predvsem v ustvarjanju pozitivnega družbenega ozračja, spodbujanju medsebojnega spoštovanja in strpnosti, predvsem pa v spoštovanju pravil pravne države. Slovenija leži na migracijski poti in se z nje žal ne more premakniti. Lahko pa naredi vse, da bo migracijski val kontroliran in pod nadzorom ter da bo čim manj moteč za lokalno prebivalstvo.
»Zato pozivamo vse državljane in državljanke Republike Slovenije, da pomagajo po svojih najboljših močeh. V mnogih občinah ta pomoč že poteka, prebivalci pa so migrante sprejeli kot priložnost in ne grožnjo. Celotna vlada se zavezuje, da bo razmere še naprej obvladovala s strpnimi pogovori in učinkovitimi rešitvami.
Na koncu se želim vsem vodstvom občin in občankam ter občanom, ki živijo v najbolj obremenjenih lokalnih skupnostih, iskreno zahvaliti za pomoč, požrtvovalnost in izkazano visoko stopnjo humanosti,« še dodaja državni sekretar.
Pismo občinam s strani MNZ objavljamo v celoti.