Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
V okviru projekta “jaBIM” deset študentov magistrskega študija Univerze v Mariboru raziskuje in razvija možnosti uporabe BIM-tehnologije na primeru razglednega stolpa.
V projektu sodelujejo študenti Fakultete za gradbeništvo (Matic Škorjanec, Saša Jagrič, Andrej Jaušovec, Matevž Zih, Blaž Felkar, Katja Kotnik), Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (Denis Jakoša, Peter Plut, Tomaž Kramberger) ter Pravne fakultete (Denis Magyar). Projekt vodi dr. Andrej Tibaut, kot mentorji sodelujejo še dr. Kaja Pogačar in dr. Mišo Kuhta, Robert Recek iz Občine Lendava ter Mojca Roženičnik Korošec kot mentorica iz projektantskega podjetja.
Cilj je izdelati BIM-model in še pred zaključkom gradnje spremljati gradnjo s pomočjo tega modela. Rezultat projekta bo primer dobre prakse uporabe BIM-pristopa pri gradnji javnih objektov, na osnovi katere bi lahko v Sloveniji pristopili k pripravi smernic za uporabo BIM-pristopa. Uporaba BIM-modela pri gradnji razglednega stolpa je ena prvih za javne objekte v Sloveniji.
BIM pristop zahteva, da arhitekt izdela računalniški 3D-model zgradbe, ki ga potem gradbeni inženir-projektant uporabi za svoje delo in ga dopolni s pravilnimi konstrukcijskimi elementi. Nadalje inženir gradbenega managementa izdela natančen terminski plan gradnje. Vsi podatki so povezani v BIM-model predajo izvajalcu gradnje, ki potem BIM-model uporablja med gradnjo. Na koncu ta računalniški model prevzame upravitelj objekta, ki potem namesto npr. desetih fasciklov gradbenih načrtov in poročil lahko uporablja računalniški model in tako hitreje pride do kvalitetnejših podatkov o zgradbi.
Študenti se redno udeležujejo ogledov nagradbišču in v okviru obiskov aktivno sodelujejo z Občino Lendava. Med zadnjim obiskom jih je o ozadju projekta in podrobnostih seznanil Robert Recek. Občina Lendava je partner Fakultete za gradbeništvo pri izvajanju projekta jaBIM, kjer gre za raziskavo, razvoj in implementacijo BIM-a za digitalno gradnjo javnih objektov. Projektne aktivnosti študentov so se pričele v začetku februarja in trajajo do konca letošnjega julija. Analiza in izsledki študije so pomembni tudi za kasnejšo vpeljavo v splošno prakso; do leta 2017 naj bi BIM model uporabljali za vse javne projekte.
Informacijski model objekta ali Building information modeling (BIM) predstavlja nov sodoben proces načrtovanja, gradnje, vzdrževanja do razgradnje objektov na koncu njihove življenjske dobe. Predstavlja integriran proces vseh udeležencev projekta na skupnem digitalnem modelu in popoln nadzor nad informacijami skozi ves življenjski ciklus objekta. Za podporo procesu BIM se uporablja internetni projektni portal, ki omogoča sledljivo komunikacijo vseh pooblaščenim pri nekem projektu. Vse datoteke so tako shranjene na enem mestu, njihovo posodabljanje je sprotno, tako da se morebitne spremembe oziroma popravki ne izgubljajo.
* Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Projekt se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete 1. Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti ter prednostne usmeritve 1.3 Štipendijske sheme, v okviru potrjene operacije »Po kreativni poti do praktičnega znanja«.