Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Ob 80. obletnici internacije Slovencev iz Prekmurja v taborišče Sárvár na Madžarskem je v petek, 17. junija, na območju nekdanjega taborišča potekala spominska slovesnost, ki so jo pripravili Združenje borcev za vrednote NOB Lendava, Društvo izgnancev Slovenije, društvo Primorci in Istrani v Prekmurju ter Občina Lendava.
Redno srečanje preživelih taboriščnikov, njihovih svojcev in prijateljev ter vseh, ki skrbe za to, da se zločin ne pozabi, je bilo tudi letos na pokopališču Taborišča Sárvár. Na začetku slovesnosti so najprej prisotne delegacije položile vence k spomeniku umrlim v taborišču Sárvár.
Taboriščnikom so se poklonili tudi veleposlanik RS na Madžarski dr. Marjan Cencen, generalna konzulka RS v Monoštru Metka Lajnšček, poslanec v Državnem zboru RS Darko Krajnc, načelnica upravne enote Lendava Štefanija Hozjan in podžupan Občine Lendava v opravljanju funkcije župana Ivan Koncut.
Zbrane so pozdravili predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Lendava, preživeli taboriščnik taborišča Sárvár Jože Vidič, župan Sárvarja István Kondor in podžupan Občine Lendava v funkciji župana Ivan Koncut. Slavnostni govornik je bil predsednik Koordinacijskega odbora žrtev vojnega nasilja pri ZZB za vrednote NOB Slovenije Jani Alič.
V govoru je povzel tudi pričevanja taboriščnika Jožeta Vidiča, da je okupator že septembra 1941 aretiral 10 mladincev, ki so jih odpeljali v zapor na Madžarsko. Prvo večjo akcijo je okupator izvedel 21. junija 1942, zvečer. Vojska je blokirala vseh pet vasi v katerih so živeli primorski Slovenci: Benica, Pince-Marof, Petišovci, Dolga vas in Kamovci. Racija je trajala nekaj dni. Vse prijete so 23. junija 1942 napotili peš na 5 do 12 kilometrov oddaljeno železniško postajo v Lendavo. Po večkratnem preštevanju so jih nagnali v živinske vagone. Po mukotrpni vožnji v vročini in brez vode, se je naslednji dan vlak ustavil v Šarvarju. Transport 589 Slovencev je pričakalo več kot 7000 Srbov, ki so bili v taborišču že od poletja 1941. V taborišču Šarvar in njegovih podružnicah je bilo skupaj okoli 18.000 Jugoslovanov, od tega v Šarvarju 7 do 8 tisoč.