Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Danes smo v Lendavi obeležili 80. obletnico začetka množičnih deportacij Judov iz Lendave. V duhu prizadevanj za ohranjanje zgodovinskega spomina in poklon ljudem, ki so s svojim prispevkom oblikovali evropska mesta in nam zapustili neprecenljivo dediščino, smo se poklonili s položitvijo vencev k spomeniku žrtvam nacifašističnega nasilja na judovskem pokopališču, pietetno slovesnostjo ter otvoritvijo razstave v Sinagogi Lendava. Spominjanje na 26. april 1944 smo sklenili z odkritjem spominske table na lokaciji nekdanje judovske šole.
Žrtvam holokavsta so se na Judovskem pokopališču v Dolgi vasi poklonili predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, generalna konzulka Generalnega konzulata Madžarske v Lendavi Gertrud Kelemen, župan Občine Lendava Janez Magyar in direktor Sinagoge Maribor Boris Hajdinjak, predsednik Judovskega združenje Slovenije – skupnosti tradicionalnih Judov Elie Rosen in podpredsednica združenja Sara Božanić, predsednik Židovske općine Čakovec Andrej Pal in županja mesta Čakovec Ljerka Cividini ter predsednik Sveta Madžarske samoupravne narodne skupnosti Občine Lendava Tomi Horvat.
Z globokim spoštovanjem do izgubljenih življenj in bogate dediščine lendavskih Judov je svoj pozdravni nagovor na osrednji slovesnosti pričel župan Janez Magyar in pozval k enotnosti: »Bodimo tisti posamezniki, ki z aktivnim zoperstavljanjem vsakršni obliki sovraštva in diskriminacije kažemo zgled mlajšim generacijam in sodržavljanom. Tragični 26. april 1944, ko so večino judovske skupnosti dobesedno izbrisali z zemljevida našega mesta in celotne regije, obeležujemo s spoštovanjem do dediščine, ki so nam jo zapustili in kot opomin na grozote človeštva, ki se ne bi smele ponoviti nikoli več.«
Zbrane je nagovoril tudi predsednik Judovskega združenje Slovenije – skupnosti tradicionalnih Judov Elie Rosenin izpostavil pomen zasledovanja mirnega in poštenega sobivanja med ljudmi in narodi, svoj nagovor pa sklenil z besedami: »Skupnost, v kateri vsi želimo živeti, bo uspevala le tam, kjer se spoštuje dostojanstvo posameznika in kjer se živi solidarnost.«
Zgodba od dveh transportih
Razstava Borisa Hajdinjaka pod naslovom Zgodba o dveh transportih - medžimurski in prekmurski Judje med holokavstom, ki je od danes na voljo na ogled javnosti v Sinagogi Lendava, je eden od pripoveduje o dolgi zgodovini Judov z območja Prekmurja in Medžimurja, vzponu in razcvetu judovskih skupnosti na tem območju, njihovemu doprinosu k razvoju mest in krajev v obeh pokrajinah ter žalostni usodi, ki jih je doletela med holokavstom.
Poziv k enotnosti zoper radikalizem in pojave antisemitizma
Na današnji slovesnosti ob 80. letnici začetka množičnih deportacij Judov iz Lendave je predsednica dr. Nataša Pirc Musar poudarila: »Povsem se zavedam, da različno vidimo in razumemo zlo in odgovorne zanj. A zlo je zlo. In tu želim biti zelo jasna: jasno moramo ločiti krivdo odgovornih, torej Hamasa za poboje v Izraelu 7. oktobra lani in krivdo odgovornih za smrt, lakoto in trpljenje civilnega prebivalstva v Gazi, od vseh muslimanov ali judov, ki živijo med nami ali drugod po svetu, v miru in strpnosti z drugim prebivalstvom. Kolektivizacija krivde zgolj na podlagi etnične, verske, jezikovne ali katere koli druge osebne okoliščine je ne samo globoko napačno početje, ampak je tudi zelo nevarno širjenje nestrpnosti in sovraštva do »drugega« in drugačnega.«
Predsednica je zato pozvala k potrebni enotnosti zoper radikalizem in pojave antisemitizma, kar velja najprej za politiko pa tudi za judovsko skupnost v Sloveniji, kajti take delitve nas, po njeni oceni, slabijo. Kot je izpostavila, je prav v spominu na prekmurske žrtve holokavsta naša globoka zaveza, da ne dopustimo več zdrsa, ki iz človeka potegne tisto najslabše zlo. »Ko človek seje sovraštvo in zlo, se zemlja trese pod težo njegovega brezsrčnega divjanja, za katerim ostajajo le ranjene duše in uničene sanje. Tega si ne želim več in vem, da si tega ne želi velika večina prebivalcev našega planeta,« je zaključila.
Skupaj z županom Janezom Magyarjem sta se ob zaključku predsedničinega obiska Lendave še enkrat ozrla v zgodovino lendavske judovske skupnosti in odkrila spominsko tablo na mestu, kjer je nekoč stala judovska šola.
Na današnjem pietetnem dogodku v lendavski sinagogi smo prisluhnili izbranemu glasbenemu programu, ki ga je izvedla godalna zasedba Olena Quartet iz Gradca.