Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
V Gledališki in koncertni dvorani Lendava je danes, 6. decembra 2024, potekala osrednja prireditev ob Dnevu čebelarskega turizma, ki je združila ljubitelje čebelarstva, strokovnjake in predstavnike občin z različnih koncev Slovenije. Dogodek, ki smo ga organizirali Čebelarska zveza Slovenije, Javna svetovalna služba v čebelarstvu in Občina Lendava, je bil posvečen pomenu čebelarstva kot kulturne in turistične dediščine.
Današnji dan smo začeli na razglednem stolpu Vinarium Lendava ob čaju z medom in medenjaki. Pred osrednjim dogodkom v Gledališki in koncertni dvorani so učenci Dvojezične osnovne šole I Lendava in Dvojezične osnovne šole Genterovci na stojnicah v avli predstavili svoje projekte, povezane s čebelarstvom, nastopili pa so tudi v uradnem delu programa. Udeleženci so lahko okušali lokalni med, na ogled pa je bila razstava likovnih del osnovnošolcev in otrok iz vrtca Lendava.
Priznanje za čebelam najbolj prijazno občino
Vrhunec dogodka, ki se je začel z izvedbo znane Slakove pesmi Čebelar v izvedbi učenca Glasbene šole Lendava, je bila razglasitev zmagovalcev natečaja za čebelam najbolj prijazno občino leta 2024. Za prestižni naziv se je letos potegovalo 13 občin, v ožji izbor pa so se uvrstile Lendava, Šentjur in Ravne na Koroškem. Naziv čebelam najbolj prijazne občine leta 2024 je prejela Občina Ravne na Koroškem. Občina Lendava, ki je bila prejemnica tega naziva leta 2023, je letos zasedla drugo mesto, tretje pa Občina Šentjur.
Župan Občine Lendava Janez Magyar, je v uvodnem nagovoru poudaril pomen čebelarstva za lokalno skupnost in turizem ter se zahvalil vsem, ki v občini prispevajo k ohranjanju te pomembne tradicije in krepitvi njenega vpliva na gospodarski in družbeni razvoj. Posebej je izpostavil vlogo mladih, ki skozi šolske projekte ohranjajo povezanost s čebelarstvom in jo nadgrajujejo z inovativnimi pristopi.
Sledil je govor predsednika Čebelarske zveze Slovenije in Evropske čebelarske zveze Boštjana Noča, ki je izpostavil izzive, kot so podnebne spremembe, zmanjševanje biotske raznovrstnosti in potreba po večji ozaveščenosti javnosti. Hkrati pa je poudaril številne priložnosti, ki jih ponuja razvoj čebelarskega turizma, kot so krepitev trajnostnega turizma, promocija lokalnih proizvodov in mednarodno povezovanje čebelarskih destinacij. Na koncu je pozval k skupnemu prizadevanju za zaščito čebel kot ključnih opraševalcev in nepogrešljivih členov ekosistema.
Podelitev priznanj in certifikatov
Poseben poudarek dogodka je bila podelitev priznanj za posebne, izvirne in stare čebelnjake, ki jih vodi Čebelarska zveza Slovenije, ter certifikatov odličnosti Top Bee, namenjenih izjemnim ponudnikom čebelarskega turizma. Certifikate Top Bee so letos prejeli: Čebelarstvo Flis, Čebelarstvo Koželj, Čebelarstvo, lectarstvo in apiturizem Šolar ter Čebelarstvo DKJ. Priznanja za posebne, izvirne in stare čebelnjake so šla v roke Janeza Presečnika, Otona Samca, Vinka Merzela in Plečnikove hiše – Muzejev in galerij mesta Ljubljana.
Povezovanje tradicije in inovacij
Dogodek je poudaril pomembnost prepleta tradicije in inovacij v čebelarstvu. Strokovni program je vključeval predstavitve inovativnih projektov, kot je Izobraževalno-informacijska točka Panj na Kapci, ki ga je predstavil predsednik Krajevne skupnosti Kapca Jernej Kramar. Predstavitvam je sledila zanimiva okrogla miza o prihodnosti čebelarskega turizma.
Prireditev se je zaključila s predajo prehodnega prapora za organizacijo naslednjega čebelarskega praznika, ki ga bo leta 2025 gostilo Čebelarsko društvo Britof Predoslje. Obiskovalci so se z dogodka odpravili polni novih spoznanj in navdiha za nadaljnji razvoj čebelarstva ter trajnostnega turizma in si ob zaključku čebelarskega dne v občini Lendava ogledali še Izobraževalno-informacijska točko Panj na Kapci.
Občina Lendava se zahvaljuje vsem sodelujočim, nagrajencem, organizatorjem in gostom za čudovit dan, prežet s strastjo do čebelarstva in prizadevanji za boljšo prihodnost.