Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Na ta dan je še posebej pomembno, da ljudi ozaveščamo, se posvečamo odpravi vseh oblik diskriminacije žensk in nujnosti preprečevanja nasilja nad njimi. Z obeleženjem tega dne se kot družba zavemo, da je nasilje problem, o katerem je treba spregovoriti.
Nasilje nad ženskami je oblika nasilja, ki temelji na spolu in ima ali bi lahko imela za posledico fizično, spolno ali psihično škodo in trpljenje žensk. Slednje vključuje tudi vsakršne grožnje z nasiljem ter odvzem ali omejitev prostosti ženske.
Žrtvam nasilja so na voljo različne oblike pomoči v obliki telefonskega ali individualnega svetovanja, skupin za samopomoč. Pomoč lahko poiščete tudi pri svojem izbranem osebnem zdravniku in v zdravstvenih ustanovah. Pomoč prav tako nudijo varne hiše, nevladne organizacije in vladne institucije.
SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja 080 11 55
SOS telefon 080 11 55 je brezplačna svetovalna linija, namenjena žrtvam nasilja, pričam nasilja in osebam, ki želijo pomagati žrtvam nasilja, dosegljiv je 24 ur na dan, vsak dan. Svetovalke žrtvam nudijo usmeritve in psihosocialno podporo ob iskanju poti iz nasilja.
Nasilje je včasih težko prepoznati
Nasilje v družini se velikokrat pojavlja v več oblikah hkrati. Najpogosteje se začne s psihičnim nasiljem, ki ga je velikokrat težko prepoznati. Veliko žrtev se zaradi spretne manipulacije storilca sploh ne zaveda, da so določena dejanja, s katerimi storilec dokaže svojo prevlado nad žrtvijo, v resnici nasilna. Z različnimi dejanji, s katerimi storilec žrtev postopoma izolira od družine, prijateljev, sorodnikov, žrtev "priklene" nase, jo zadrži ob sebi, žrtev pa se tako nima kam obrniti po pomoč, saj ostane izolirana od svoje socialne mreže in odtrgana od možnosti pomoči. Tako pogosto ostane tudi brez lastnih finančnih sredstev ter popolnoma odvisna od nasilnega partnerja. Fizično nasilje se večinoma pojavlja v kombinaciji z ostalimi oblikami nasilja.