Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Včeraj so na Dunaju v galeriji bahoe art house odprli razstavo lendavskega grafika Štefana Galiča z naslovom Natura Viva. To je peta razstava v nizu razstav šestih umetnikov na Dunaju, ki predstavlja enega osrednjih projektov v okviru leta sosedskega dialoga Slovenija-Avstrija v sodelovanju z uveljavljenimi dunajskimi institucijami.
Dogodek sovpada s sproščanjem koronavirusnih ukrepov v Avstriji. Razstavo je odprla veleposlanica Ksenija Škrilec in generalni sekretar Alte Schmiede Walter Famler, grafike in slike pa bodo na ogled skozi razstavno okno galerije bahoe art house v prvem dunajskem okrožju do 9. septembra.
Otvoritve razstave in sprejema v rezidenci slovenskega veleposlaništva se je udeležil tudi župan Občine Lendava Janez Magyar, ki je ob tem dogodku izrazil veliko zadovoljstvo, da se Slovenija na Dunaju predstavlja prav z deli lendavskega likovnega umetnika, ki je za svoja dela prejel številna mednarodna priznanja in nagrade.
Umetnost kot učinkovito promocijsko orodje
Veleposlaništvo Republike Slovenije projekt vodi v sodelovanju z eno najbolj uglednih dunajskih kulturnih inštitucij Alte Schmiede in galerijo bahoe art house ter je kljub omejenemu delovanju zaradi epidemije od septembra 2020 do letos uspelo izpeljati vseh pet predvidenih razstav. Slovenska umetnost se je tako enkrat več izkazala kot pomembno in učinkovito orodje diplomacije pri promociji države v tujini.
Razstavo spremlja večjezični reprezentativni katalog z uvodnim esejem urednice kulturne redakcije dnevnika Der Standart Amire Ben Saoud. Dvojezično okolje in Galičevo družinsko ozadje se zrcali tudi v besedilu, ki je poleg slovenskega, nemškega in angleškega zapisano tudi v madžarskem jeziku. Občina Lendava, kjer je umetnik živel in ustvarjal, pa se je ob odprtju razstave predstavila s turistično in kulinarično ponudbo ter s tem nadaljevala promocijo slovenskih regij, iz katerih umetniki prihajajo.
Povabilo v Lendavo
Župan Janez Magyar je zbrane povabil v Lendavo, kjer lahko obiskovalci pobliže spoznajo umetnikovo življenje in njegova umetniška dela. Spominska soba Štefana Galiča na lendavskem gradu obiskovalcem ponuja tako njegove grafike kot tudi njegovo izjemno zbirko več kot 4000 metuljev iz najrazličnejših delov sveta. Prav metulji so bili umetnikov najdragocenejši vir navdiha.
Štefan Galič (1944-1997) je študij likovne umetnosti začel na pedagoški fakulteti v Mariboru, diplomiral pa je na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je bil eden od študentov Rika Debenjaka in Marjana Pogačnika. Od leta 1970 je imel več kot 70 samostojnih in 230 skupinskih razstav v Sloveniji in tujini. Njegovi edinstveni lesorezi so mu prinesli splošno prepoznavnost in številne nagrade. Kot je v uvodnem eseju o Galičevih delih zapisala Amira Ben Saoudi: "Galičevemu slogovno in tematsko bogatemu ustvarjalnemu opusu ne pridemo povsem do dna. Pritegne nas, ker nas zmede."
Foto: Reinhard Öhner
Mediji: Das Übermurgebiet: Eine geheime Welt hinter den Hügeln - news.ORF.at