Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Letos praznujemo osemstotrideseto obletnico prve pisno omembe našega mesta. Najstarejši pisni vir o Lendavi je namreč darilna listina iz leta 1192, s katero je kraj prešel v oblast nemške rodbine Hohold, ki je leta 1272 sezidala prvi lendavski grad, v 14. stoletju pa se je rodbina preimenovala v družino Bánffy.
Grad Doljne Lendave v XVII. st. na bakrorezu neznanega avtorja
Ob tej priložnosti je župan Občine Lendava Janez Magyar na seji občinskega sveta v mestni hiši nagovoril občinske svetnike in ob tem poudaril pomembnost nadaljevanja in nadgradnje bogate zgodovinske dediščine naših prednikov.
Nagovor župana Janeza Magyarja:Spoštovane svetnice in spoštovani svetniki Občine Lendava!
Lendava je mesto s pestro in razgibano zgodovino, ki nas navdaja s ponosom in spoštovanjem do vseh, ki so jo soustvarjali. Na vseh nas - še posebej tistih, ki smo bili izbrani v najvišji organ upravljanja naše skupnosti - je, da z največjo mero širine in sodelovanja nadaljujemo in nadgrajujemo bogato zgodovinsko dediščino naših prednikov.
Letos mineva 830 let od prve pisne omembe Lendave, kar obeležujemo kot leto rojstva našega mesta, čeprav je splošno znano, da se je prebivalstvo tod naselilo mnogo prej, že v bronasti dobi, o čemer pričajo tudi najdbe. Te in mnoge druge gradnike naše žlahtne preteklosti skrbno varuje, neguje in razstavlja lendavski grad, katerega zgodovina je neločljivo povezana z mestom. Zato nam je lahko v toliko večje zadovoljstvo, da nam je po dolgih desetletjih uspelo rekonstruirati obzidje, s čimer smo utrdili brežino in hkrati ustvarili razgledno ploščad, ki odpira nove možnosti za nadaljnji preporod grajskih vsebin.
Darilna listina iz leta 1192, s katero je kraj prešel v roke rodbine Hahold, poznejših Bánffyjev, je prvi znani pisni vir o našem mestu. Častitljiva rodbina Bánffy je močno zaznamovala in visoko pozicionirala pomen Lendave. Nasledili sta jo družini Nádasdy in Eszterházy ter številni izjemni posamezniki, med katerimi najdemo vojskovodje, tiskarje, pisatelje, duhovnike, tovarnarje, pesnike, pravnike, obrtnike in številne druge, ki so postavljali mejnike zgodovine mesta. Ti segajo na področje tiskarstva, železnice, lekarništva, opekarništva, bančništva, dežnikarstva, naftne industrije in številna druga področja. Vsi ti posamezniki so vredni spoštovanja in občudovanja. Kot posamezniki in kot skupnost smo te dosežke in pomembne prelomne pomnike dolžni dostojno nadaljevati in nadgrajevati.
Spoštovanje prednikov in njihovih dosežkov je za vsako skupnost temeljnega pomena. Poznavanje tradicije, dediščine in ljudi, ki so jo oblikovali, je temelj kulture vsakega človeka in nuja vsake skupnosti, ki želi videti svojo jasno prihodnost.
Dosežke in dediščino prednikov spoštujemo in cenimo. Pomembnejše od tega je le, da jih prenesemo na mlado generacijo, zato sem letos med dvema praznikoma kulture, med 22. januarjem in 8. februarjem, učencem zadnje triade osnovnih šol v Občini Lendava podaril knjigo, ki obsega 50 zgodb o Lendavi, njenih mejnikih, osebnostih in pomembnih dogodkih. Nič manj relevantna od tega ni dediščina ljudskega stavbarstva, običajev, hrane, pesmi in plesov, ki so določali vsakdan naših prednikov. Ti so nam zapustili bogastvo, ki ga hvaležno sprejemamo. Vse to nas obvezuje, da to velikodušnost dostojno dopolnimo.
Spoštovane svetnice in spoštovani svetniki občinskega sveta Občine Lendava!
Verjamem, da se zavedamo odgovornosti, ki so nam jo zaupali in naložili volivci, občanke in občani Lendave. Zavezuje nas, da delamo z najvišjo mero vestnosti, preudarnosti in skrbnosti za javno dobro in skupni interes vseh nas.
Naj bodo zanamci ponosni na nas!