Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes, na mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, položil venec k spomeniku žrtvam nacifašističnega nasilja na judovskem pokopališču v Dolgi vasi. Žrtvam holokavsta sta se ob prisotnosti direktorja Sinagoge Maribor Borisa Hajdinjaka s položitvijo venca poklonila tudi v imenu Države Izrael častni konzul Roman Lisac in župan Občine Lendave Janez Magyar, ki je predsednika države ob obisku Lendave sprejel tudi v mestni hiši.
Mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, 27. januar, v Sloveniji zaznamujemo z vsakoletnim projektom Šoa – spominjajmo se. Na današnji dan so se zvrstile različne spominske prireditve, odprtja razstav, virtualni posnetki pričevanj, predavanja, učne ure in druge sorodne aktivnosti kulturnih, muzejskih, raziskovalnih in izobraževalnih ustanov. Dolžnost zdajšnjih generacij in zgodovinopisja je, da več kot 70 let po koncu tragičnih in nasilnih dogodkov druge svetovne vojne preprečimo izgubo spomina na eno najtemnejših plati zgodovine minulega stoletja.
Predsednik Borut Pahor je na mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta pozval vse, še posebej tiste, ki imajo javno besedo, da se vzdržijo izjav ali ravnanj, ki bi jih kdo lahko razumel kot žaljive, sovražne ali kot hujskanje k nasilju. Spomnil je na besede, ki jih je izrekel preživeli taboriščnik, poljski Jud Marian Turski, ko je govoril na slovesnosti ob 75. obletnici osvoboditve taborišča Auschwitz-Birkenau, da obstaja tudi enajsta božja zapoved, ‘ne bodi ravnodušen’. "Veliko dogodkov in procesov je bilo, ki so vodili v moralno dno 20. stoletja. Začelo se je z drobnimi nestrpnostmi in končalo s tem, da je bilo pobijanje Judov v Auschwitzu in drugod šteto kot normalno dejanje," je povedal predsednik republike in poudaril, da do tega nihče ne sme biti ravnodušen.
Župan Janez Magyar se je predsedniku zahvalil, da vsakič z vso naklonjenostjo izkazuje spoštovanje do naših prizadevanj po ohranjanju spomina in poklona žrtvam nepojmljive tragedije človeštva, ki je s sistematičnim uničenjem izbrisala pomemben del evropske identitete. "Judje kot posamezniki in tudi kot skupnost, so mestu Lendava dali neprecenljiv prispevek in pečat. Pustili so trajne in neizbrisljive sledi, ki so v tradiciji industrijskih in obrtnih panog ter mnogih drugih segmentov družbenega razvoja živele še mnoga desetletja po tistem, ko so bili dobesedno izbrisani iz zemljevida našega mesta. A ne iz naših spominov. Spoštovanje in negovanje njihove stavbne in duhovne dediščine je eden temeljnih stebrov identitete Lendave. Spoštovanje različnosti je v tem mestu vedno temeljilo na načelih vključevanja in strpnosti. Mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta tako v Lendavi vsako leto obeležimo z različnimi dogodki, poklon žrtvam tukaj na judovskem pokopališči v Dogi vasi pa vedno, tako kot danes, obudi najbolj temne spomine naše in celotne svetovne skupnosti," je poudaril župan in svojo izjavo za javnost sklenil s besedami: "Naj bodo ti občutki predvsem v opomin, da se kaj takega ne bi ponovilo nikoli več".
Župan Janez Magyar je skupaj s podžupanom Ivanom Koncutom, podžupanjo Rozino Nemec in direktorjem občinske uprave dr. Mihaelom Kasašem predsednika Boruta Pahorja sprejel tudi v mestni hiši in ob tej priložnosti predsedniku predstavil vizijo in strategijo razvoja občine ter izpostavil ključne projekte občine, s katerimi želi v naslednjih dveh letih postati občina zelene prihodnosti in visoke kakovosti bivanja.
Foto: Tomaž Galič in Anže Malovrh/STA
Video: Urad predsednika Republike Slovenije