Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
V petek, 16. februarja 2024, je v organizaciji Galerije-Muzeja Lendava v lendavski Sinagogi potekalo odprtje razstave risb pokojnega grafika Štefana Galiča.
Razstavo v lendavski Sinagogi je odprl župan Občine Lendava Janez Magyar in ob tej priložnosti poudaril:
»Zbirka etnografskih predmetov, starin, umetnin, knjig, starih razglednic, spominov ter osebnih predmetov, avtentično zrcali značaj in svetovni nazor sijajnega človeka in izjemnega umetnika Štefana Galiča. Naš namen je, da se k revitalizaciji ateljeja pristopi strokovno in z občutkom, saj je pomembno, da se v največji meri ohrani duh prostora in hkrati uredi tako, da bo dostopen širši javnosti.«
Ob umetnikovi 80. letnici rojstva se vrstijo številni dogodki in razstave, med najpomembnejšimi je odkup njegovega ateljeja, s katerim je Občina Lendava storila prelomno dejanje za ohranitev njegove umetniške in domoznanske zapuščine, ki uteleša vse kar je Štefan Galič v svojem bistvu bil.
Risbe so dragocen in nespregledljiv vir za študij Galičeve osebnosti
Razstava še nikoli razstavljenih risb in skic Štefana Galiča v lendavski Sinagogi daje zanimiv vpogled v njegova zgodnja leta in tisti del umetnikovega ustvarjanja, ki je javnosti manj znan. Umetnostni zgodovinar, dr. Janez Balažic, ki je risbe izbiral in pripravil razstavo in spremni tekst je ob tem povedal:
»Pričujoča razstava in izbor del iz Galičevega risarskega opusa je torej prvi poskus in ga bo v prihodnje zagotovo treba dopolniti z novimi raziskavami. Izkustvo, ki ga je ta priložnost dala meni, kaže, da je Štefan Galič vsekakor suvereno in kakovostno – rekel bi lahko mojstrsko – snoval tudi v risbi. Je pa treba dodati, da je umetnikova risarska zapuščina, kakor se nam je ohranila, dragocen in nespregledljiv vir za študij njegove osebnosti, kajti v mapah so se ob risbah ohranili številne nadrobnosti, izrezki, zapisi, komentarji in efemernosti, ki Štefana Galiča ob nesporni umetniški ohranjajo v spominu tudi po človeški vedoželjnosti in veličini.«
Do sedaj si je zainteresirano občinstvo del Galičeve zapuščine lahko ogledalo na lendavskem gradu, kjer jev Spominski sobi Štefana Galiča na ogled razstava grafik in metuljev. Dediča Galičeve umetniške zapuščine, vdova Alenka in sin Árpád Galič sta leta 2008 podarila Galeriji-Muzeju Lendava grafike iz cikla Zapisi in Fosili ter edinstveno zbirko 4000 metuljev, ki so bili pomemben vir umetnikovega navdiha pa tudi njegove osebnosti, saj ga je večina bližnjih klicala Lepke (v madžarščini Metulj). Galičev drugi pomemben predmet navdiha je bila violina, ki je na razstavi zazvenela izpod prstov Aleksandra Šnofla ob klavirski spremljavi Eve Bažika Orban.
Odprtja razstave se je udeležilo veliko število obiskovalcev, kar priča o karizmi, ki jo Galič izžareva tudi skoraj 30 letih po smrti.
Razstava bo v Sinagogi Lendava na ogled do 21. aprila 2024.