Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
UNESCO je največje zaščiteno rečno območje v Evropi razglasil za prvi 5-državni biosferni rezervat Mura – Drava – Donava na svetu. Rezervat se razteza preko Avstrije, Slovenije, Hrvaške, Madžarske in Srbije. Območje, veliko 930.000 hektarjev in 700 kilometrov rečnega toka Mure, Drave in Donave, je tako postalo največje zaščiteno rečno območje v Evropi.
Biosferni rezervat zaradi svoje velikosti in potencialov predstavlja pomemben prispevek k Evropskemu Zelenemu dogovoru. Je prvi primer zaščite naših edinstvenih naravnih območij v povezavi z razvojem trajnostnih poslovnih praks. Prav tako ustanovitev biosfernega rezervata prispeva k uresničevanju ciljev Strategije EU za biotsko raznovrstnost. Cilj strategije je namreč do leta 2030 revitalizirati 25.000 km rek in zaščititi 30 odstotkov kopenskega območja EU. Imenovanje rezervata je mandat vsem 5 državam, da skupaj pospešijo zaščito in revitalizacijo območja Mura-Drava-Donava ter spodbudijo trajnostne poslovne prakse.
Tako imenovana "Evropska Amazonka" se začne ob avstrijski reki Muri in sega čez reko Dravo do reke Donave v Srbiji.
Območje biosfernega rezervata je bogato z redkimi habitati, kot so veliki poplavni gozdovi, peščene in gramozne brežine, strme brežine, zaledja in mrtvice. 'Evropska Amazonka' je dom največji populaciji orlov belorepcev v Evropi, z več kot 150 pari, prav tako predstavlja gnezdišče številnih ogroženih vrst ptic, kot so breguljke, male beloglave čigre in črne štorklje, ter bivališča bobrov, vider in rib, kot je jeseter. Območje je pomembno počivališče in krmišče za več kot 250.000 ptic selivk.
»Kar pet držav bo varovalo območje biosfernega rezervata, ki predstavlja enega najbolj edinstvenih rečnih koridorjev v Evropi. Zdravi celinski ekosistemi imajo pomembno vlogo pri blaženju posledic podnebnih sprememb, zato bi njihovo ohranjanje moral biti logičen korak k prilagajanju na kaotične podnebne razmere v prihodnosti,« je povedala Katalin Sipos, CEO WWF Madžarske.
Vzorčna regija za zaščito narave in trajnostni razvoj
Številne vrste so odvisne od Mure, Drave in Donave, prav tako skoraj 900.000 ljudi, katerih življenja so oblikovale reke. Neokrnjena poplavna območja varujejo naselja pred poplavami in zagotavljajo pitno vodo, rodovitno zemljo, blažijo posledice podnebnih sprememb, spektakularne pokrajine pa povečujejo potencial za trajnostni razvoj turizma.
»V času podnebne krize in velikega izumrtja vrst postaja varstvo narave stvar preživetja. Razglasitev biosfernega rezervata je pomemben korak k zeleni in trajnostni prihodnosti, v kateri ni več prostora za negativne prakse, kot so novi projekti gradnje hidroelektrarn, nepotrebna regulacija rek ali odstranjevanje usedlin. Območje »Evropske Amazonke« zato vidimo kot dober primer sobivanja ljudi z naravo,« je povedala Nataša Kalauz, direktorica WWF Adria.
Zemljevid in slike rezervata: http://www.amazon-of-europe.com/si/mura-novice/