Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Slovenska planinska pot s Knafelčevo oznako številka 1 je najdaljša in najbolj priljubljena vezna pot v Sloveniji. Ob lanskoletni 70-letnici slovenske planinske poti je pot začela tudi priložnostna razstava, ki je od 6. maja 2024 na ogled tudi v avli lendavske gledališke in koncertne dvorane. Včerajšnjo otvoritev razstave v organizaciji Planinskega društva Lendava sta počastila tudi podpredsednik Planinske zveze Slovenije Jože Bobovnik in župan Občine Lendava Janez Magyar.
Zbrane je pozdravil predsednik Meddruštvenega odbora planinskih društev Pomurja in predsednik Planinskega društva Lendava Štefan Kozak, ki je izrazil veselje, da je razstava prvič prispela tudi v Prekmurje in Lendavo, kjer se prav tako ponašamo s številnimi pohodniškimi potmi, povezanih v Pomursko planinsko pot.
Planinske poti so tiste, ki združujejo pohodnike v eno najbolj množičnih prostovoljnih organizacij Slovenije, ki ima zaradi svojih razvejanih dejavnosti tudi status humanitarne organizacije. Častivredno število več kot 60.000 članov združenih v skoraj 300 društev povezuje krovna organizacija Planinska zveza Slovenije, ki se ozira na bogato preteklost, ki sega v obdobje predpreteklega 19. stoletja.
Razveseljivo je, da je med članstvom veliko mladih in tudi najmlajših, saj je pohodništvo način življenja, ki povezuje družine, prijatelje in generacije. Skoznje se učijo vrednot sodelovanja, kolegialnosti ter spoštovanja narave. Tradicija, odgovornost ter nenazadnje množičnost jih prepletajo z mnogimi področji življenja, kot so šport, turizem, čebelarstvo, kinologija, ribištvo ter seveda strokovnimi službami, ki skrbijo za varnost na planinskih poteh.
˝Veseli me, da imamo tudi v Lendavi dejavno Planinsko društvo z več kot 200 člani, ki aktivno dela na tematskih poteh Lendave, ki so del Pomurske planinske poti. Seveda pa podpiram njihova prizadevanja, da se Slovenska planinska transferzala ne bi končala že pri Mariboru temveč, da bi vključevala tudi Lendavo in Prekmurje. Iz Goričkega v Piran pravi znana pesem, pohodniška pa naj bo Iz Lendave v Ankaran!˝ je ob tej priložnosti dejal župan Občine Lendava Janez Magyar.
Podpredsednik Planinske zveze Slovenije Jože Bobovnik je ob tem izpostavil, da je znamenito Slovensko planinsko pot, ki se prične v Mariboru in poteka čez Pohorje, preko Kamniško-Savinjskih Alp, Karavank, Julijskih Alp ter se preko predalpskih hribovij spusti na Kras ter konča na Debelem rtiču, uspešno prehodilo že več kot 10.000 planincev in verjame, da jih bo v bodoče še več. Poudaril je, da je bila Slovenska planinska pot povod za nastanek mnogih evropskih veznih poti. Ob tej priložnosti pa je pohvalil tudi prizadevanja pomurskih planinskih društev, ki s svojim aktivnim delovanjem negujejo ljubezen do gora in pohodništva.