Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, 27. januar, v Sloveniji zaznamujemo z vsakoletnim projektom Šoa – spominjajmo se, ki se mu s spominskimi prireditvami, razstavami, predavanji, učnimi urami in drugimi aktivnostmi kulturnih, muzejskih in izobraževalnih ustanov že vrsto let pridružuje tudi Lendava.
Včeraj so se spominu na žrtve holokavsta oziroma nacističnega preganjanja s položitvijo vencev na judovskem pokopališču v Dolgi vasi poklonili predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, direktor Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor Boris Hajdinjak in župan Občine Lendava Janez Magyar.
Danes pa so vence položili še veleposlanik Madžarske v Republiki Sloveniji nj. eksc. Andor Ferenc Dávid, generalni konzul Republike Madžarske Sloveniji Máthé László Eduárd, podpredsednica Sveta Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti Zsuzsanna Bači, predsednica Sveta Madžarske samoupravne narodne skupnosti Občine Lendava Judit Vida Törnár, predsednica Zveze kulturnih društev Lendava Elvira Vaupotič Göncz in direktor občinske uprave Občine Lendava dr. Mihael Kasaš.
V teh dneh v Lendavi potekajo različne aktivnosti s katerimi več kot 75 let po koncu tragičnih in nasilnih dogodkov druge svetovne vojne preprečujemo izgubo spomina na eno najtemnejših plati zgodovine minulega stoletja. Včeraj je Boris Hajdinjak v sinagogi srednješolcem približal lendavsko judovsko skupnost med holokavstom, danes imajo devetošolci učno uro z naslovom Spoštujmo človeško dostojanstvo, na Dvojezični osnovni šoli I Lendava so pripravili še šolsko razstavo, Knjižnica – Kulturni center Lendava pa je pripravila razstava knjig Holokavst in judovstvo in predavanje z naslovom Wallenbergovi potni listi.
Letos mednarodna skupnost že sedemnajsto leto zapored obeležuje 27. januar kot mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov leta 2005 razglasila na obletnico osvoboditve uničevalnega taborišča Auschwitz Birkenau. V Lendavi, kateri so judje kot posamezniki in tudi kot skupnost dali neprecenljiv prispevek in pečat, ohranjanju spomina na žrtve te nepojmljive tragedije človeštva posvečamo posebno pozornost tudi v okviru projekta Šoa – spominjajmo se.