Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Lendava sodi med manjša slovenska mesta, a je na kulturno-turističnem zemljevidu zapisana z velikimi črkami. Kulturni turizem je eden pomembnih stebrov razvoja in dodane vrednosti mesta, ki se ozira na 830-letno tradicijo, ki ji z razstavami iz cikla »Velikani svetovne likovne umetnosti« sledimo in s tem plemenito nadgrajujemo podedovano dediščino.
Galerija-Muzej Lendava sodi med strokovno, vsebinsko, organizacijsko in marketinško dobro delujoče javne zavode v občini Lendava. S svojo dejavnostjo sega tudi onkraj strogo kulturnega in umetniškega delovanja, saj v Lendavo pritegne številne obiskovalce, s čimer sodijo med najbolj obiskane kulturne inštitucije v državi. K temu ključno prispevajo razstave iz cikla »Velikani svetovne likovne umetnosti«, ki sodijo med nadstandardne tudi v širšem slovenskem merilu.
»Ob številnih kakovostnih likovnih razstavah na lendavskem gradu, v Sinagogi in tudi v spremljevalnih prostorih Muzeja Meščanstva, sodi cikel razstav Velikanov likovne umetnosti med najodmevnejše in organizacijsko najzahtevnejše. Od leta 2009 so se zvrstile predstavitve mnogih izjemnih likovnih ustvarjalk in ustvarjalcev, ki so naleteli na veliko zanimanje. Številni strokovnjaki, ljubitelji umetnosti in vedoželjni turisti v naše mesto prinašajo pestro dogajanje in tudi – in tega kljub temu, da govorimo o kulturi in umetnosti ne smemo zanemariti – znatne prihodke. Nesporno najpomembnejši pa je vzgojni vpliv na mlade, kar bo vidno šele čez mnoga leta.« Janez Magyar, župan Občine Lendava
Na otvoritvi razstave Andyja Warhola sta ob direktorju Galerije-Muzeja Lendava Dubravku Baumgartnerju in županu Občine Lendava Janezu Magyarju številne obiskovalce nagovorila tudi veleposlanica Združenih držav Amerike Jamie L. Harpootlian in veleposlanik Slovaške Peter Zelenák. Slednji je ob tej priložnosti delil zanimivo anekdoto, kako v časih skupne države Češkoslovaške, ko je služboval v ZDA, Andyja Warhola niso sprejemali za svojega, a je kljub temu imel na steni svoje pisarne na veleposlaništvu fotografijo Andyja Warhola in njegovega brata Jamesa. Veleposlanica Jamie L. Harpootlian je izrazila prepričanje, da je lendavska razstava odlična iztočnica za krepitev partnerskih vezi med ZDA, Slovaško in Slovenijo.
Strokovno predstavitev razstave je podal mag. Martin Cubjak, direktor Muzeja moderne umetnosti Andyja Warhola iz Medzilaborc, direktor Galerije-Muzeja Lendava Dubravko Baumgartner pa je ob tej priložnosti izrazil veselje, da se po dvoletnem pandemijskem premoru na lendavski grad vračajo velikani likovne umetnosti in čustveno dodal, da je v času šolanja na umetniški srednji šoli in na akademiji o velikih umetnikih svetovnega kova bral le v literaturi in si niti sanjati ni upal, da jih bo nekoč gostil tako rekoč na svojem domačem pragu. Ob tej priložnosti se je zahvalil vsem, ki to omogočajo.
Razstav bo na ogled do konca meseca julija 2023
Andy Warhol (1928-1987) je eden najpomembnejših umetnikov druge polovice dvajsetega stoletja. Rodil se je v Pittsburghu v ZDA, kot Andrej Varchola. Njegova starša, Julija in Andrej Varchola, sta bila slovaška Rusina. Njegova mama se je rodila v bližini mesta Medzilaborce, kjer se danes nahaja Muzej moderne umetnosti Andy Warhol. Gostujoča razstava v lendavskem gradu iz omenjenega muzeja bo omogočila pogled v Warholov bogat ustvarjalni opus. Ameriški slikar, filmski ustvarjalec, ilustrator in pisatelj, je bil eden najpomembnejših ustvarjalcev povojne Amerike, ki je s svojimi deli zaslovel po celem svetu. Bil je eden izmed utemeljiteljev umetnostnega gibanja pop art in velja za njegovega najbolj eminentnega predstavnika. V svojih delih je izražal vrednote kapitalistične družbe, kot so potrošništvo, denar, blišč, slava, prestiž. Obiskovalci si bodo v lendavskem gradu lahko ogledali njegova izstopajoča dela, kot so Marilyn Monroe, Cvetlice, Mao Cetung, Električni stol, ki so v Warholovi interpretaciji postala svetovno uveljavljene ikone pop art-a. Izjemnost predstavitve v Lendavi pa je tudi, da so ob Warholovih umetniških stvaritvah na ogled tudi njegovi osebni predmeti. Med drugim njegovo krstno oblačilo, ki je redko na ogled za javnost.